Premier League
Championship
FA Cup
League One
League Two
Community Shield
U21 PL
League Cup
  FA Trophy

Serie A 
Serie B
Lega Pro
Coppa Italia
Super Cup

Europa League
Champions League
Olympics
FIFA World Cup
EURO 2016
Copa Americana
CAF CL
Super Cup
World Cup qualif

 

Europe
Jupiler League
First Division B
Superliga
1st Division
Ligue Professionnelle 1
Coupe Nationale
A-League
W-League
FFA Cup
Premyer Liqasi
Premier League
Bolivia - LFPB
First League
Second League
Bundesliga
First League
Regionalliga
Austrian Cup
Premier Liga
Premier Liga
1. HNL
2. HNL
HR Nogometni Cup
First Division
Synot liga
FNL
Czech - Cup
Superliga
1st Division
2st Division
DBU Pokalen
Meistriliiga
Veikkausliiga
Ykkönen
Naisten Liiga
Kakkonen
Super League
Football League
Greek Football Cup
NB I
NB 2
Magyar Kupa
Úrvalsdeild
Premier Division
First Division
Ireland Cup
FAI Cup
Premier League
Russian FNL 
Russian 2. Division
Allsvenskan
Superettan
Division 1
Svenska Cupen
Super League
Challenge League
Schweizer Cup
Süper Lig
Türkiye 1.Lig
Türkiye 2.Lig
U21 Süper Lig
1. Division

SOUTH AMERICA

Serie A
Serie B
Copa do Brasil
Primera División
Primera B Nacional
Chile-Primera División
Primera B
Segunda División
Copa Chile
Categoría Primera A
Categoría Primera B
Copa Colombia
Primera A de Ecuador
Primera B de Ecuador
Division Profesional
Primera División
Segunda División
Copa Inca
Primera División
Segunda División
Primera División
Copa Venezuela
NORTH & CENTRAL AMERICA
Championship
Primera División
Primera División
Liga Nacional
Liga Nacional
National Premier League
Mexican Liga MX
Liga de Ascenso
Segunda División
Copa México
LPF
MLS
NASL
NWSL Women
USL
US Open Cup

 

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Primera División
Segunda División
Super Cup
Copa del Rey
Tercera Division
Bundesliga
2. Bundesliga
3. Liga
DFB Pokal
Oberliga

Ligue 1
Ligue 2
Coupe la Ligue
Super Cup
AFRICA
Bildresultat för algeria flag iconLigue 1
Bildresultat för algeria flag iconCoupe Nationale
Bildresultat för angola flag iconGirabola
Bildresultat för egyp flag iconPremier League
Bildresultat för egyp flag iconSuper Cup
Bildresultat för ghana flag iconPremier League
Bildresultat för nigeria flag iconNPFL
Bildresultat för africa flag iconSouth Africa - PSL
Bildresultat för africa flag iconFirst Division
Bildresultat för africa flag iconMTN 8 Cup
Bildresultat för tunisia flag iconLigue 1 - Tunisia

PREMIER LEAGUE
Watford
Stoke City
Man City
Man United
West Brom
AFC Bournemouth
Southampton
West Ham
Swansea City
Everton
Tottenham
Crystal Palace
Sunderland FC
Chelsea FC
Leicester City
Arsenal
Burnley
Middlesbrough
Liverpool
Wolverhampton

Championship
Huddersfield
Brighton
Norwich City
Fulham
Queens Park Rangers
Newcastle United
Brentford
Barnsley
Bristol City
Nottingham Forest
Aston Villa
Ipswich Town
Birmingham City
Derby County
Cardiff City
Wigan Athletic
Burton Albion
Leeds United
Sheffield
Rotherham 
Reading
Blackburn
Preston North End 
Udinese
Sampdoria
Juventus
Inter
Hellas Verona
Fiorentina
Lazio
Sassuolo
Napoli
Genoa
Milan
Chievo
Carpi
Frosinone
Bologna
Atalanta
Torino
Palermo
Lyonnais 
Guingamp 
Monaco 
Bastia 
Nice 
Empol
Bordeaux 
Saint-Étienne 
Marseille 
Lille 
Gazélec Ajaccio
Rennes 
Reims 
Caen 
Toulouse 
Nantes 
Troyes 
Montpellier 
Levante
FC Barcelona 
Malaga
Real Madrid
Real Sociedad
Atlético Madrid
Eibar 
Athletic Bilbao 
Real Betis 
Celta de Vigo 
Sevilla 
Espanyol 
Valencia 
Rayo Vallecano 
Las Palmas
Granada 
Getafe 
Sporting Gijón

 

Linkpartner:
Manunitedscores.com 

Nowgoal Livescore

 

 

Fotbolls EM 2016 spelschema – spelschema Fotbolls EM , spelschema Fotbolls EM 2016 Frankrike

Här kan du se Spelchemat för fotbolls EM 2016 i Frankrike och Kolla på när vilka matcher i Fotbolls EM i Frankrike avgörs.

UEFA Euro 2016 – EM 2016 – spelschema

10 juni
Frankrike – Rumänien, kl 21.00 (Saint-Denis)

 

11 juni
Albanien – Schweiz, kl 15.00 (Lens)
Wales – Slovakien, kl 18.00 (Bordeaux)
England – Ryssland, kl 21.00 (Marseille)

 

12 juni
Turkiet – Kroatien, kl 15.00 (Paris)
Polen – Nordirland, kl 18.00 (Nice)
Tyskland – Ukraina, kl 21.00 (Lille)

 

13 juni
Spanien – Tjeckien, kl 15.00 (Toulouse)
Irland – Sverige, 18.00 (St-Denis)
Belgien – Italien, kl 21.00 (Lyon)

 

14 juni
Österrike – Ungern, kl. 18.00 (Bordeaux)
Portugal – Island, kl 21.00 (St-Etienne)

 

15 juni
Ryssland – Slovakien, kl 15.00 (Lille)
Rumänien – Schweiz, kl 18.00 (Paris)
Frankrike – Albanien, kl 21.00 (Marseille)

 

16 juni
England – Wales, kl 15.00, (Lens)
Ukraina – Nordirland, kl 18.00 (Lyon)
Tyskland – Polen, kl 21.00 (St-Denis)

 

17 juni
Italien – Sverige, kl 15.00 (Toulouse)

Tjeckien – Kroatien, kl 18.00 (St-Etienne)
Spanien – Turkiet, kl 21.00 (Nice)

 

18 juni
Belgien – Irland, kl. 15.00 (Bordeaux)
Island – Ungern, kl 18.00 (Marseille)
Portugal – Österrike, kl 21.00 (Paris)

 

19 juni
Schweiz – Frankrike, kl 21.00 (Lille)
Rumänien – Albanien, kl 21.00 (Lyon)

 

20 juni
Slovakien – England, kl 21.00 (St-Etienne)
Ryssland – Wales, kl 21.00 (Toulouse)

 

21 juni
Nordirland – Tyskland, kl 18.00 (Paris)
Ukraina – Polen, kl 18.00 (Marseille)
Kroatien – Spanien, kl 21.00 (Bordeaux)
Tjeckien – Turkiet, kl 21.00 (Lens)


22 juni

Ungern – Portugal, kl 18.00 (Lyon)
Island – Österrike, kl 18.00 (St-Denis)
Sverige – Belgien, kl 21.00 (Nice)
Italien – Irland, kl 21.00 (Lille)

 

Slutspelet:

Åttondelsfinaler:
25/6 15.00: (Match 37) 2A-2C (Stade Geoffroy Guichard, Saint-Etienne)
25/6 18.00: (Match 38) 1B-3A/C/D (Parc des Princes, Paris)
25/6 21.00: (Match 39) 1D-3B/E/F (Stade Bollaert-Delelis, Lens)
26/6 15.00: (Match 40) 1A-3C/D/E (Stade de Lyon, Lyon)
26/6 18.00: (Match 41) 1C-3A/B/F (Stade Pierre Mauroy, Lille)
26/6 21.00: (Match 42) 1F-2E (Stadium de Toulouse, Toulouse)
27/6 18.00: (Match 43) 1E-2D (Stade de France, Saint-Denis)
27/6 21.00: (Match 44) 2B-2F (Stade de Nice, Nice)

 

De två bästa lagen i varje grupp, samt de fyra bästa treorna, går vidare till slutspel.

 

Kvartsfinaler:
30/6 21.00: (Match 45) Segrare match 37-Segrare match 39 (Stade Vélodrome, Marseille)
1/7 21.00: (Match 46) Segrare match 38-Segrare match 42 (Stade Pierre Mauroy, Lille)
2/7 21.00: (Match 47) Segrare match 41-Segrare match 43 (Stade de Bordeaux, Bordeaux)
3/7 21.00: (Match 48) Segrare match 40-Segrare match 44 (Stade de France, Saint-Denis)

 

Semifinaler:
6/7 21.00: (Match 49) Segrare match 45-Segrare match 46 (Stade de Lyon, Lyon)
7/7 21.00: (Match 50) Segrare match 47-Segrare match 48 (Stade Vélodrome, Marseille)

 

Final:
10/7 21.00: Segrare match 49-Segrare match 50 (Stade de France, Saint-Denis)

 

 

11 Apr 2016

Comments powered by Disqus
This website was built using N.nu - try it yourself for free.(info & kontakt)